Po serii próśb i napomnień, po wyliczaniu kosztów wywozu odpadów, odpowiadaniu na listy protestacyjne i wysłuchiwaniu mniej lub bardziej sensownych propozycji rozwiązywania problemu, doczekaliśmy się pewnej stabilizacji ilości wyrzucanych odpadów. Chcemy wierzyć, że jest to efekt naszych artykułów na tej stronie, ogłoszeń na tablicach informacyjnych i wyznaczenia miejsc składowania gałęzi, ale tli się w nas także podejrzenie, że to raczej koniec sezonu i niższe temperatury skłoniły część działkowców do rzadszych odwiedzin i zaniechania . Jak jest naprawdę przekonamy się wiosną. Póki co, cieszy nas każda inicjatywa, której efektem może być zmniejszenie ilości wywożonych z ogrodu odpadów, a tym samym obniżenie kosztów ponoszonych przez nas wszystkich.

Dzięki zaangażowaniu i pracy wykonanej przez Pana Michała Dłużaka, możemy zaprezentować Państwu poradnik “Jak sobie radzić ze śmieciami na działce”, który zamieszczamy poniżej. Mamy nadzieję, że opracowanie Pana Michała będzie Państwu pomocne zarówno w końcówce tego roku, jak i w kolejnych latach.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy serdecznie podziękować Panu Michałowi za pomysł i stworzenie poradnika. Dziękujemy i prosimy o więcej konstruktywnych pomysłów dotyczących naszego ogrodu. Prośbę tą kierujemy nie tylko do Pana Michała, lecz do każdego, komu na sercu leży dobro ROD Pogodny.

Zarząd Ogrodu


Jak radzić sobie ze śmieciami na działce w ROD?

Każdy z nas produkuje śmieci. Najwięcej ich jest wyrzucanych podczas porządków czy to sezonowych czy to po zakupie działki, kiedy sprzątamy po poprzednich właścicielach. Śmieci powstają też podczas zwykłego użytkowania działki: wyrzucamy drobne odpadki, chwasty których nie można kompostować (np. perz) czy odpady po rodzinnym grillu. Drobna ilość śmieci nie jest problemem – po to właśnie są kontenery.

Problem powstaje kiedy wyrzucamy dużą ich ilość na raz lub wyrzucamy śmieci które powinny być zutylizowane osobno jako zagrażające środowisku (np. papa lub środki ochrony roślin).

Musimy pamiętać, że jesteśmy członkami Stowarzyszenia i naszą wspólna odpowiedzialnością jest utrzymanie czystości w ROD a także wspólne pokrywanie kosztów wywózki śmieci. Idealną sytuacją jest kiedy każdy pilnuje siebie samego będąc świadomym, że koszty dzielone są na wszystkich.

Aby skutecznie poradzić sobie z nadprodukcją śmieci wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami:

  1. Myśl o przyszłości już teraz – pomyśl zanim zwieziesz rzeczy na działkę czy one są tam naprawdę potrzebne? Czy nie ulegną szybkiemu zniszczeniu i będą nadawać się tylko do wyrzucenia? Czy nie staną się wkrótce problemem? Nie traktuj działki jako dodatkowego składu na “przyda się”. Zniszczone, napuchłe od wilgoci, zastałe i zabrudzone nikomu się nie przydadzą a będą stanowić problem dla przyszłego właściciela działki.
  2. Wykorzystuj materiały łatwe w utylizacji – zabetonowanie, zamurowanie działki nie jest rozwiązaniem. Niezabezpieczone murki z cegieł, stara terakota i kafelki wkrótce staną się śmieciami. Ich utylizacja stanie się problemem. Warto stosować lekkie konstrukcje z drewna, które można łatwo wymienić, zdemontować, przenieść lub zutylizować. Jeśli coś ma być trwałe – zabezpieczaj to odpowiednio. 
  3. Kompostuj – każda działka, zgodnie z regulaminem, musi być wyposażona w kompostownik. Jednak do kontenera na odpadki w wielkiej ilości trafia biomasa, która może być kompostowana i stać się źródłem cennego nawozu. Nie marnuj nawozu, który może odżywić twoje rośliny lub stać się ściółką i ochronić wysychanie gleby.
  4. Zabieraj śmieci ze sobą – taka prosta rzecz a może mocno zmniejszyć ilość śmieci trafiających do kontenera. Wystarczy po rodzinnym grillu spakować ze sobą butelki, papiery i inne drobiazgi i wyrzucić je albo pod swoim domem lub po drodze. Obecnie w wielu miejscach porozstawiane są dzwony selektywnej zbiórki odpadów. Jest więc gdzie je wyrzucić.
  5. Korzystaj z ekoportów – w ROD “Pogodny” mamy to szczęście, że w pobliżu naszego ogrodu powstał Ekoport*. To bardzo ułatwia pozbycie się śmieci. Wystarczy tylko podjąć się niewielkiego trudu ich odwiezienie.
  6. Poszukaj chętnych – co jest śmieciem dla jednego może być skarbem dla drugiego. Nie chcesz skoszonej trawy? Może sąsiad będzie chciał na ściółkowanie? Masz zbędne wiadro lub skrzynkę? Może komuś się przydać. Masz zbędne drewno drzew owocowych? Daj ogłoszenie np. na OLX. Chętny zawsze się może znaleźć. Nie ma się czego wstydzić – ostatecznie ktoś zwyczajnie odmówi.
  7. Myśl o innych, pilnuj siebie – wszyscy jesteśmy członkami Stowarzyszenia, na równych prawach i obowiązkach. Wszyscy równo ponosimy koszty utrzymania czystości w ROD. Jeśli każdy z nas będzie się pilnował, skorzystamy na tym wszyscy. Jeśli będziemy ignorować kwestię nadmiernego wyrzucania śmieci… stracimy na tym wszyscy.
  8. Rozdrabniaj – jeśli już mamy coś do wyrzucenia, starajmy się to rozdrabniać tak by zajmowało jak najmniej miejsca w kontenerze. Wysypujmy z worków, rozbijajmy na drobne. Układajmy tak by zajmowało jak najmniej miejsca.

Co jednak, kiedy mamy DUŻE ilości śmieci? Co jeśli nie wiemy jak sobie z nimi poradzić? Poniżej przedstawiamy listę najczęściej wyrzucanych odpadów i podpowiadamy jak sobie z nimi poradzić. Lista nie jest zamknięta tak jak lista proponowanych rozwiązań.

Poniższych śmieci starajmy się NIE WRZUCAĆ do kontenera na odpady w ROD:

  • gałęzie – ROD “Pogodny” uruchomił specjalne miejsce na składowanie gałęzi przy działce numer … Wystarczy odnieść niepotrzebne gałęzie. Można również odstawić do Ekoportu*. Ale nie wyrzucaj gałęzi, można z nich zrobić świetną ściółkę tzw. zrębki. Drobno pociąć na kawałki. Zrębki świetnie chronią glebę przed wysychaniem i obniżają koszty wody. Można stosować pod kwiaty, żywopłoty lub krzewy. Po czasie użyźnia również glebę.
  • karton, papier – Dookoła jest wiele punktów selektywnej zbiórki, zabierz papier z działki i albo wrzuć do dzwonu na papier albo zawieź do Ekoportu*.
  • folia – duże ilości folii innej niż opakowaniowa (np. po tunelu foliowym) należy wywieźć na własny koszt np. do firmy Remondis Szczecin**. Folie opakowaniową można wywieźć do Ekoportu*.
  • papa – Papa jest materiałem zagrażającym środowisku, za jego nielegalne składowanie lub wyrzucanie można otrzymać wysoki mandat. Absolutnie też nie powinien się znaleźć w kontenerze na śmieci zmieszane. Odpady te należy wywieźć na własny koszt. Można dostarczyć je do firmy Remondis Szczecin**.
  • wełna mineralna – Odpady te należy wywieźć na własny koszt np. do firmy Remondis Szczecin**.
  • styropian – Odpady te należy wywieźć na własny koszt. Można dostarczyć je do firmy Remondis Szczecin**.
  • butelki plastikowe – w małych ilościach nie stanowią problemu ale zawsze rozważ czy nie zabrać ich ze sobą i wyrzucić po drodze lub pod domem w dzwonach selektywnej zbiórki odpadów.
  • skoszona trawa – kompostuj lub używaj jako ściółki. Świetnie nawozi rośliny oraz chroni glebę przed wysychaniem. Nie będzie trzeba często podlewać roślin co obniży koszty za wodę.
  • cegły – próbuj wykorzystać do tworzenia murków wokół rabat, lub do układania chodników. Przy większej ilości zbędnych cegieł – zamów worek na gruz lub (jeśli masz ich niedużo) wywieź do Ekoportu*.
  • kamienie – kamienie można wykorzystać do budowy skalniaka, murka okalającego rabatkę, ścieżki lub bariery oddzielającej trawnik. Kamienie można wykorzystać przy uprawie winogron. Należy wyłożyć je pod winogronami. Kamienie szybko się nagrzewają i w nocy wolno oddają ciepło ogrzewając roślinę.
  • deski – wywieź do Ekoportu*.
  • płyty wiórowe – wywieź do Ekoportu*.
  • meble – jeśli tam gdzie mieszkasz wywożone są gabaryty, możesz po trochu je wywozić z działki by zostały wywiezione spod Twojego domu w ramach wywózki śmieci. Możesz również wywieźć do Ekoportu*.
  • odpady elektroniczne, elektrośmieci – wywieź do Ekoportu* lub do punktów zbiórki prowadzonych np. w sklepach Castorama.
  • odpady budowlane (chemia budowlana) – wywieź do Ekoportu*.
  • terakota, płytki ceramiczne – wywieź do Ekoportu*.
  • płytki PCV, linoleum, gumoleum – wywieź do Ekoportu*.
  • trociny – wywieź do Ekoportu*.
  • karpiny, korzenie – wywieź do Ekoportu*.
  • opony – wywieź do Ekoportu*.
  • zbędne wyposażenie – w zależności od rodzaju mogą zostać wywiezione do Ekoportu* (zobacz co przyjmuje Ekoport).
  • środki chemiczne  – wywieź do Ekoportu*.
  • środki ochrony roślin  – wywieź do Ekoportu*
  • odpady spożywcze – zazwyczaj jest ich niewiele i są pozostałością po ogrodowych ucztach. Wystarczy je wrzucić do torebki i zabrać ze sobą.

* Ekoport –  znajduje się przy ul. Taczaka róg ul. Witkiewicza. Czynny jest:  od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-19.00. W soboty od 09.00-15.00. Odpady przyjmowane są bezpłatnie. Pełna lista co przyjmuje znajduje się tutaj: http://ekoporty.szczecin.pl

** Firma Remondis Szczecin – znajduje się przy ul. Janiny Smoleńskiej . Czynna jest w godzinach od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00 – 15.00. Koszt utylizacji odpadów to: do 100 kg – opłata ryczałtowa 108,00 zł brutto  – powyżej 100 kg – 950 zł/Mg netto plus 8% VAT. Przy wjeździe zgłasza się chęć utylizacji śmieci, podnoszą szlaban i wjeżdżamy na wagę. Wyłączamy silnik (jeśli jesteśmy samochodem) przez okienko zapytają jakie śmieci i czy oddajemy jako firma czy osoba prywatna. Poinformują nas o kosztach i pokierują do kontenera. Wracając wjeżdżamy na wagę z drugiej strony. W okienku poinformują nas o całkowitym koszcie, wystawią fakturę i dokonamy płatności.