Czy działkowcy szanują swoje pieniądze?

Z obserwacji poczynań działkowców należy wyciągnąć wniosek, że nie. My działkowcy wydajemy pieniądze tam, gdzie moglibyśmy je zaoszczędzić.

O co chodzi? O wywóz odpadów.

Z roku na rok coraz więcej odpadów jest wyrzucane przez działkowców. Wyrzucamy wszystko bez zastanowienia, nie dbamy o nic, ani o nasze środowisko, ani o własne pieniądze. Liczy się tylko jedno, jak ukradkiem wyrzucić do kontenera lub obok niego zbędne rzeczy z działki.

Rok i kwartał jaki jest porównywany Ilość wyrzuconych odpadów w m3 Kwota jaka została zapłacona
2018I kwartał 61 979,80 zł
2019 I kwartał 176 15 206,40 zł
2020 I kwartał 222 31 708,80 zł

Zbieramy na działce wszystko, robiąc często z niej przechowalnię, magazyn, skład rzeczy, które zostały przyniesione z własnych mieszkań, bo tam już były zbędne, choć gdyby zostały wyniesione pod blok/dom wywieziono by je za darmo, gdyż Państwo płacą za taki wywóz  w opłatach dla spółdzielni club wspólnot mieszkaniowych. No cóż, nikt Państwu nie może zabronić płacić dwa razy za wywóz tych rzeczy ale to  lekkomyślność.

Działka służy niektórym działkowcom jako  skład rzeczy niepotrzebnych, których nie chcą od razu wyrzucać na śmietnik. Zbierają je na działce, bo może się jeszcze na coś przydadzą. Po pewnym czasie albo brakuje już miejsca albo składowane rzeczy pod wpływem warunków atmosferycznych stały się brzydkie, uległy zniszczeniu.  Trzeba się ich pozbyć. Trafiają do ogrodowego kontenera na odpady. Najczęściej w całości, bo nikomu nie chce się ich połamać, rozdrobnić aby zajmowały mniej miejsca w kontenerze. Przecież na to trzeba by poświęcić więcej czasu, a tak, szybciej, łatwiej. Mało kto zdaje myśli przy tym o kosztach wywozu odpadów, które przecież pokrywa i będzie pokrywał. Kontener ma swoje wymiary, więc niepocięte gałęzie zajmują dużo miejsca mimo, iż w rzeczywistości jest ich mało, bo nastroszone gałęzie nie pozwalają na wrzucenie innych rzeczy. Każdy kontener to m3, za które płacimy. I czy będzie on wypełniony kilkoma nastroszonymi gałęziami, czy wypełniony dużą ilością rozdrobnionych gałęzi, (rozsądnie ułożonymi aby zmieścić ich jak najwięcej) kwota opłaty za kontener jest jednakowa.

A  można inaczej!

Wiele z tych wyrzucanych rzeczy można wywieźć do ekoportu, który w tamtym roku został wybudowany tuż za naszymi działkami. Wystarczy wysilić się, osobno składać gałęzie,  osobno liście, osobno meble, małe i duże AGD, materiały budowlane. Wszystkie odpady ekoport przyjmuje bez żadnych problemów. Autor wywoził kilkukrotnie gałęzie i liście z działki, nikt się nie pytał skąd  pochodzą odpady, wskazane było tylko miejsce, gdzie należy je wyładować.

Ale zamiast odpowiedzialnego wyrzucania odpadów częściej słyszymy: „Płacę i będę wyrzucał a co mi zrobicie?”

Zarząd Ogrodu nie ma możliwości aby przez 24 godziny nadzorować, co Państwo wyrzucają. Na zwracaną uwagę, że nie należy tego wyrzucać, odpowiedź prawie zawsze jest jedna: „płacę więc wyrzucam”.  Nie będziemy też policjantami, którzy będą szukać, kto i co wyrzucił do kontenera na odpady, bo to nie należy do obowiązków zarządu.

To Państwa świadomość musi dojrzeć do tego, że sami sobie robicie krzywdę, że czas zacząć segregację odpadów, bo to będzie wymierna korzyść dla naszych portfeli oraz Ziemi, którą dewastujemy w zastraszającym tempie. Wcześniej  czy później dojdzie do tego, że wielu z nas to zrozumie, zwłaszcza gdy przyjdzie  do kasy ogrodu i Pani skarbnik wyliczy kwotę, jaką mamy uiścić za wywóz odpadów. Wtedy wszyscy będziemy narzekać, że to bardzo dużo. Niestety wyrzucono odpady,  firma wywiozła, fakturę wystawiła, więc przyszedł czas na jej uregulowanie i to będzie bolało, bardzo będzie bolało.  Kwoty będą duże, bo wyrzucamy dużo a i firma coraz więcej żąda za ich wywóz.

 Człowiek to istota myśląca. Mamy nadzieję, że Państwo przemyślą, co i gdzie wyrzucają, bo z każdym rokiem ceny będą rosły. A ograniczymy wywóz odpadów, albo będziemy płacić po kilkaset złotych za  ich wywóz. Pieniądze, które płacimy za wywóz odpadów można byłoby wykorzystać na np. modernizację niebezpiecznej już sieci energetycznej czy wodnej. Obie są w złym stanie. Jeżeli ograniczymy wywóz odpadów o 50% przy zachowaniu przez firmę obecnej ceny za m3, to w dwa lata jesteśmy w stanie zebrać od 25% do 40% kwoty na modernizację linii energetycznej. W przeciwnym przypadku  trzeba będzie się liczyć z dodatkowymi kosztami, jakie poniesiemy na modernizację sieci energetycznej czy wodnej.

Poniżej przedstawiamy poniesione koszty wywozu odpadów za 2019 rok i prognozę na wywóz śmieci na rok 2020

W 2019 r. wyrzucono śmieci za kwotę 165 678,45 zł
Zebrana kwota od działkowców  w 2019 r. 137 690,50 zł
Różnica pomiędzy fakturami a zebranymi środkami, do pokrycia w 2020 r. 27 987,95 zł
Koszty wywozu  odpadów w 2020 r. cena z 1 m3 140,40 zł
Koszty wywozu w 2019 r.  wynosił za  1 m3 86,40 zł
Jeden kontener to siedem ton odpadów 982,80 zł

Prognozowana od działki kwota za wywóz odpadów w 2020 roku, uwzględniająca podwyżkę  kosztów wywozu, niedopłatę za 2019 rok  i  ilość śmieci na  poziomie roku 2019, to  355,00 zł od działki! Ale, za I kwartał zapłaciliśmy dwa razy tyle, co w zeszłym roku. Jak tak dalej będzie, to i 450 złotych będzie za mało.

Proszę się zastanowić czy warto, zarobione pieniądze wydawać na wywóz śmieci – można je wydać na przyjemniejsze rzeczy!